Štvrtok 14. november, meniny má Irma

Fajčenie a nočná práca ohrozujú zdravie žien i ich detí

Prvou známou dámou, ktorá bola videná s cigaretou v ruke na verejnosti, bola kňažná de Clermont-Tonnere. Stalo sa to v roku 1896 v hoteli Savoy. Pohľad na dámu miznúcu v kúdoloch dymu všetkých prítomných pánov šokoval a čašník Abraham Smith dokonca odpadol. Všimol si totiž, že pani odklepkávala popol do taniera so zvyškom jedla. Napriek tomu, že to bol odporný pohľad, odvážna kňažná nemusela dlho čakať na svoje nasledovníčky. Čoskoro sa jej cestou vydalo mnoho žien, či už s modrou alebo obyčajnou krvou. Spočiatku neboli také odvážne, cigarety si zapaľovali tajne vo svojich budoároch. Dnes sa mnohé ženy nehanbia fajčiť na ulici, čím nielen porušujú spoločenské konvencie, ale súčasne vyjadrujú jasný postoj k svojmu zdraviu. Od čias kňažnej de Clermont-Tonnere veda totiž jasne dokázala, že cigareta je jednou z príčin rakoviny a následnej smrti alebo zníženej kvality života.

Ďalšieho činiteľa, ktorý môže vznik rakoviny prsníka ovplyvniť až o 50 percent objavili vedci iba nedávno. Z rozsiahlej štúdie dánskeho Institute of Cancer Epidemiology, ktorú zverejnil americký časopis Epidemiology vyplýva, že práca v noci zvyšuje riziko ochorenia na rakovinu prsníka u žien. Podmienky pre vznik rakoviny prsníka môžu nastať po šiestich mesiacoch prevažne nočnej práce. V štúdii sa použili údaje o 7035 dánskych ženách vo veku 30-54 rokov. Tím pod vedením Johnniho Hansena rekonštruoval až do roku 1964 pracovný režim každej účastníčky štúdie. Do úvahy sa brali aj rizikové faktory ako konzumácia alkoholu a vek pri pôrode prvého a posledného dieťaťa. Z vyhodnotenia štatistických údajov vyplynulo, že prípady rakoviny prsníka sa oveľa častejšie vyskytovali u žien, ktoré najmenej pol roka pracovali prevažne v noci. Dlhšie obdobia nočnej práce riziko rakoviny ešte zvyšovali. Lekári dodnes nevedia vysvetliť spojitosť medzi nočnou prácou a rakovinou prsníka. Predpokladá sa, že zmenené svetelné podmienky v práci môžu vyvolávať rizikové hormonálne zmeny. Britský epidemiológ Tim Key z Imperial Cancer Research Fund v rozhovore pre BBC povedal, že výsledky dánskej štúdie ukazujú, že niektoré spôsoby života stupňujú riziko vzniku rakoviny. Napríklad zmenené svetelné podmienky, rytmus spánku a fajčenie môžu okrem iného zapríčiniť zníženie hladiny hormónu melatonín.

Ak nedokážete prestať fajčiť, pracujete v noci a žijete v neustálom strese, nezabudnite si do kalendára zaznamenať pravidelné preventívne lekárske prehliadky.

S fajčením súvisí aj ďalšia správa.

Matkám, ktoré počas tehotenstva fajčia, sa rodí až trikrát viac detí s rázštepom podnebia ako mamičkám - nefajčiarkam. Podľa štúdie škótskych vedcov, vedených profesorom Petrom Mosseym z Dundee University Dental School najriskantnejšie sú prvé týždne tehotenstva, kedy sa vytvára podnebie budúceho človiečika. Vzhľadom na to, že veľa žien o svojom tehotenstve v tom čase ešte nemusí vedieť, fajčia naďalej bez toho, aby si boli vedomé akéhokoľvek nebezpečenstva.

-Múdrosť na dnes

„Sila ducha sa pozná podľa jeho veselosti."

Čítali ste už ?