Nedeľa 15. december, meniny má Ivica

Čítanie obnovuje pamäť

Vedci zistili, že pacientom trpiacim na Alzheimerovu chorobu pomáha, ak im predčítavate krátke, známe texty. Poprípade si ich nahlas čítajú sami. Dobré je aj obklopiť ich fotografiami z mladosti a rôznymi suvenírmi, ktoré ich viažu k istým spomienka.

Toto degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje najmä ľudí po 65. roku života sa nedá síce vyliečiť, ale kvalita života pacientov sa týmto spôsobom zlepšuje. Krátke predčítané slovo alebo silná spomienka môže v ich pamäti pomôcť obnoviť roztrieštené myšlienky. Okrem toho, vynikajúco pôsobí na stav pacientov podávanie vitamínov. Najmä C a E a zvýšená konzumácia ovocia. Na vzorke 1900 chorých sa potvrdilo, že ak zaradili do svojho jedálneho lístka najmenej tri ovocné jedlá denne u 20% z nich sa stav výrazne zlepšil.

Zaujímavý v tejto súvislosti je aj výsledok štúdie, ktorá tvrdí, že ľudia s malou hlavou majú väčší sklon k získaniu tohto ochorenia. Omnoho častejšie sa vyskytuje u tých, ktorí nosia klobúk menší ako číslo 54. Stratu pamäti v tomto prípade nespôsobuje iba vyhasnutie určitých spojov v mozgu, ale aj nedostatok sivej hmoty. Hoci sa doteraz predpokladalo, že Alzheimerova choroba je prejavom staroby, dnes už nie sú výnimkou ani 40 roční pacienti.

Možno už v krátkej budúcnosti nás prekvapia výsledky výskumov, ktoré naznačujú, že príčin tohto ochorenia je viac. Napríklad to môže byť aj fluór so zubnej pasty v kombinácii s ťažkými kovmi, ktoré sa nám dostávajú do organizmu. Možností je zrejme ešte viac. Kým bude veda pokračovať vo výskumoch snažme sa žiť čo najstriedmejšie. A ak niekto vo vašom okolí „dostane Alzheimera“, netreba hneď siahať po liekoch. Podľa profesora Dahlkeho sú títo ľudia spokojní a šťastní bez liekov. To iba okolie má problém s tým, že ich nespoznávajú atď., jeho to netrápi. Treba sa len postarať o to, aby boli v láskyplnom prostredí v dobrej a priaznivej spoločnosti. Trebárs v takom ako majú v sanatóriu v Zlíne. Pacienti sa predpoludním a popoludní hrajú, medzitým oddychujú, potom im čítajú známe rozprávky a ich strava je plná vitamínov. Taká internátna škôlka pre dospelých. V takomto prostredí môžu dôstojne dožiť svoj život. A nikomu nebudú na obtiaž a nebudú ani rizikom, či nebezpečenstvom pre ostatných.

-


Múdrosť na dnes

„Aj keby sa človek všetkého nasýtil, lásky sa nenasýti."

Čítali ste už ?