Nedeľa 15. december, meniny má Ivica

Nebojte sa alergie, stačí pochopiť a je po nej

Skončila sa zima a nastal čas alergií. Tá na chlad nám síce už nehrozí, ale tých ostatných je neúrekom a ich počet, rovnako ako počet chorých z roka na rok narastá. A pritom je to také jednoduché. Moravský liečiteľ a tvorca liečebného systému Moravské kvety - Peter Soldán má na alergie jasný názor. Jeho nevšedný, ale dlhoročnou liečiteľskou praxou overený pohľad vám prinášam, aby ste sa na svoje ochorenie mohli pozrieť aj z inej stránky. Ak sa niekto vďaka tomuto príspevku zbaví alergie, budú všetci zúčastnení šťastní. Aký je teda mechanizmus vzniku a pretrvávania alergií?

Všetko sa začína krkolomnou vetou. Alergia je agresívna reakcia na podnet, ktorý súvisí s alergénom v rámci katalyzátora. Rozmenené na drobné to znamená, že ak pochopíme, čím je pre nás alergén, potom už budeme vedieť, na akú životnú situáciu sme alergickí. Alergia predstavuje navonok prejavený vnútorný odpor. A ten musíme rozpoznať sami. Príklad: jarná vôňa je predovšetkým spojená so zemou a to môže byť pripomienkou znovu sa opakujúcej potreby práce na záhradke, či maľovania chalupy, zháňania nových vecí...Ide o to, že sa životná sila prejavuje dynamicky. Ak sme od prírody alebo pôsobením výchovy, či momentálnej životnej situácie lenivejší, potom nám môžu meniace sa podmienky spôsobiť vnútorný odpor a tým aj alergickú reakciu. Ku každému alergénu je možné priradiť istú vlastnosť, ku ktorej ľudia trpiaci alergiou majú nejaký vzťah. Napríklad:

Breza - zvýšenie pohybu a potreba čistoty --- Táto rastlina nás uvádza do stavu potreby očistiť svoje vnútro v oblasti chápania a životných potrieb. Pripomína nám ako veľmi potrebujeme kontrolovať svoje myslenie a konanie.

Skorocel – je spojený s potrebou ochrany ---- Stav, kedy je človek vystavovaný opakovaným útokom. Skorocel je bylinou zaceľujúcou rany na duši.

Baza čierna – v tomto prípade ide o nízku sebadôveru o podceňovanie --- zväčša ide o program, ktorý sme získali už v detstve, postojom svojich rodičov, či iných blízkych ľudí. Nebezpečné vety: si neschopný, nič z teba nebude, nikdy sa ti to nepodarí, radšej to urobím sama, nič nevieš, zas to pokazíš... a samozrejme aj mnohé ďalšie slová, ktorá nám príliš sebavedomia nedodajú.

Materina dúška - konzervativizmus --- Koľkokrát v živote sme vyzvaní ku zmene, ale my tvrdohlavo zotrvávame na svojich predstavách o živote. Signály, ani očividné nabádania si nevšímame. Potom nás materina dúška naozaj rozhádže.

Lipa - nečitateľnosť ---- lipa srdcovitá, dáva všetkým vo svojom okolí lásku, vo svojej medovej vôni jej mäkkosť a srdečnosť. Jej láska je bezpodmienečná. (tá naša si zrejme kladie dosť podmienok).

Plesne - len všeobecne. Pleseň vzniká na miestach teplých a vlhkých, kde neprúdi vzduch, teda alergia na plesne nám oznamuje, že potrebujeme zmeny v živote a treba viac pohybu, netrčať na mieste, nehniť, neplesnivieť. Na takúto zmenu potom rýchlo zareagujeme alergiou.

Roztoče – nechceme zdieľať svoj životný priestor s inými, to je to, čo vyvoláva reakciu odmietnutia až k alergii.

Chlad - chladný vzduch očisťuje všetko kam prichádza, dodáva potrebu nádychu a teda duchovného pohybu. Tam je pôvod alergie na chlad, ktorá sa stáva čoraz častejšou.

Všetky tieto príklady sú len ilustračné a každý z nás má podľa tohto vzoru možnosť zistiť, čo mu nevonia alebo čo mu škodí, či proti čomu bojuje. Ak tento mechanizmus pochopíme, ak zistíme ,prečo vznikla naša alergia a čo nám chce povedať, nebude ťažké zbaviť sa jej. Zbaviť sa jej spočíva v tom, že svoj alergén pochopíme a prijmeme, potom nám už alergia nemá čo povedať a zmizne. Bojovať s alergiou znamená predlžovať našu spoločnú cestu. Radšej sa pokúsme prísť na to, čo nám táto odmietavá a extrémna odozva nášho tela hovorí.

Možno podľa hesla - v každom probléme je už skryté aj jeho riešenie. Nechoďte po povrchu vecí. Peter Soldán upozornil aj na to, že napríklad alergiu na psie alebo mačacie chlpy môže mať aj človek, ktorý psov , či mačky nadovšetko miluje. Problém je v tom, že sa k nim správa ako k ľuďom a k ľuďom často ako k zvieratám...Keď svoj vzťah dostane do rovnováhy a začne sa správať k zvieratám ako k milovaným bytostiam, ale zvieratkám, takže mu nemajú nahradiť manželku alebo deti a k ľuďom sa bude správať s úctou a láskou alergia zmizne.

Filip Kríž 


Múdrosť na dnes

„Nevidíme, čo je možné, lebo fantazírujeme o nedosiahnuteľnom."

Čítali ste už ?