Piatok 10. júl, meniny má Amália

Aj rozchod patrí k láske

Hovorí sa, že pre lásku je kritický siedmy rok. Spisovateľ Bethany Marshal určil piaty rok vzťahu za krízový. K láske patria romantické predstavy, záchvaty blaženosti, sklamanie aj rozchody. Odborníci tvrdia, že tým úplne najčastejším dôvodom rozchodu je strata ružových okuliarov.

Láska má niekoľko fáz. Po prvotnej fáze zamilovanosti, ktorá u niekoho môže trvať aj roky, si uvedomíte, že ten človek, s ktorým žijete, je vlastne pre vás neznámy. On nie je taký, ako sa vám javil doteraz. Na začiatku ste videli niekoho iného, vhodnejšieho pre vás, ale s týmto cudzincom si neviete predstaviť váš ďalší spoločný život. Zrazu všetko vidíte inak a hoci podvedome viete, že dôvod je úplne jednoduchý – ten človek predstavuje iný svet, nevonia vám a netúžite po ňom – hľadáte nejaké racionálne vysvetlenie. Zrazu vám prekáža, že pije, je nedochvíľny, nemá dostatok zodpovednosti, je neporiadny, nie je dosť čistotný... Nejaký dôvod sa vždy nájde. Veď to poznáte. Kto chce psa biť, palicu si nájde. Racionálne vysvetlenie je fascinujúca záplata na pochopenie omylu. Jeho príčinu zväčša nehľadáme. Možno by bolo jednoduchšie, priznať si, že očakávate od života niečo iné. Lepšie. Bethany Marshall, autor knihy Deal Breakers, tvrdí, že po piatich rokoch vzťahu nastane okamih, kedy uvidíte všetko inak a zamyslíte sa. Tento pán ďalej tvrdí, že približne v tom čase si človek uvedomí, že chce robiť svoje vlastné veci a žiť svoj vlastný život. Na začiatku vzťahu niekedy obetujete svoj vlastný životný štýl na úkor toho spoločného, čo je v podstate správne, ale musíte poznať hranice. Nemôžete nikdy stratiť svoje vlastné ja, pretože po istom čase sa to vaše ja vráti, a v silnejšej podobe. Ak obetujete všetky svoje záľuby a budete všetok voľný čas venovať len partnerovi, ak stratíte kontakt s priateľmi, lebo budete len s ním, tak po čase vám to začne chýbať a budete mu to vyčítať. Možno sa najprv budete cítiť ako sebec, že sa chcete venovať sebe a nie tomu druhému, ale verte, že je to úplne normálne. Každý potrebuje aj svoj priestor. Preto je dobré si to hneď na začiatku vzťahu uvedomiť, aby ste sa do tejto situácie nedostali. Nastaviť hranice únosnosti a určiť vlastnú potrebu slobody. Normy tu neexistujú, iba pravda, sebapoznanie a ochota milovať. Rovnako seba ako partnera.

Psychológovia a terapeuti pridávajú k tejto téme ešte jedno poznanie. Častým dôvodom rozchodu je to, že sa nedokážeme cez niečo preniesť. Podvedome cítime, že existuje niečo, čo nás z toho vzťahu vyháňa. Aj keby to mal byť iba nejasný pocit, občasná myšlienka, vo vlastnom záujme jej venujte pozornosť. Treba si to ujasniť v hlave a v srdci a potom buď budovať vzťah, alebo navždy odísť. Je však dôležité mať čistý štít. Bez podozrenia a vnútornej neistoty. Naše pocity sú v týchto chvíľach veľmi dôležité. Potvrdiť pravdu o nich dokáže naše telo. Ak sa pýtate, či je to žiarlivosť, čo neviete prehryznúť alebo vzťah k peniazom, či nedefinovateľný fyzický odpor. Pri každej otázke skúmajte svoje telo. Ak je v pohode, nezvýšil sa vám tlak, tep je v poriadku a nemáte zlý pocit v oblasti žalúdka, tak to bude niečo iné. Pátrajte ďalej. Precíťte, či sa váš vzťah vyvíja, či niekam smeruje, či vám pomáha rásť. Keď zistíte, že to nie je to pravé orechové, odíďte včas. Neoplatí sa naťahovať rozchod. Je to zbytočná strata času, hoci aj v tomto prípade sa dozviete, čo to o sebe. O svojom strachu, o schopnosti rozhodnúť sa, o trpezlivosti, akčnosti, charaktere. Takže nič nie je zbytočné. Ale aj tu platí: Múdremu napovedz, hlúpy aj tak nepochopí. Niekto by predsa len mohol namietnuť, že všetko má svoj čas. Možno.

Bethany Marshall vidí ďalší dôvod rozchodu v tom, že človek objaví svoje potreby a zrazu si uvedomí, že robiť toho druhého šťastným, mu nestačí. Pre to, aby bol spokojný potrebuje čosi viac. Potrebuje byť šťastný, aj keby celkom presne nevedel ako to urobiť, ale zrazu cíti, že pocit šťastia ho obchádza.

V tomto prípade je asi správne, čo najskôr odísť a nechať miesto pre pokračovanie príbehu lásky sebe, aj partnerovi.

-

Erika VincourekkováMúdrosť na dnes

„Hnev se neprekonává hnevom, ale láskou."

Čítali ste už ?