Štvrtok 14. november, meniny má Irma

Láska a nenávisť

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa vám nedarí vo vzťahoch. Spočiatku je to veľká láska a Pán dokonalý a po prvých hádkach sa zahmlia ružové okuliare a Pán je skritizovaný zo všetkých strán. Pokiaľ nežijete vedome v prítomnom okamihu, všetky vaše vzťahy, hlavne vzťahy intímne, budú odsúdené na neúspech. Rovnako, ako keď si myslíte, že existuje ideálny partner. Autor novodobej Biblie - knihy Nová zem, a nového prístupu k času – kniha Sila prítomného okamihu Eckhart Tolle odhaľuje fatálne chyby, ktorých sa dopúšťame vo vzťahoch:

Zdá sa, že väčšina "milostných vzťahov" sa mení z lásky na nenávisť alebo na úplnú ľahostajnosť. Ak máte aj vy také skúsenosti, potom si asi mýlite lásku so závislosťou. Nedá sa totiž niekoho mať rád, milovať a v nasledujúcom okamihu nenávidieť. Niektoré hysterky to samozrejme zvládnu, ale to nie je o láske. Pravá láska nepozná svoj opak. Ak vaša "láska" obsahuje nenávisť, potom to nie je láska, ale potreba hlbšieho pocitu "ja"; potreba ega, ktorú váš partner dočasne uspokojuje. Chvíľu sa môžete klamať, že je to pravej láske, ale pravda aspoň v tomto prípade zvíťazí.

Raz príde okamih, keď váš partner prestane uspokojovať vaše potreby, alebo, lepšie povedané, potreby vášho ega, a na povrch sa vynoria pocity strachu a bolesti, ktoré boli doposiaľ zatienené vaším "prežívaním lásky". Ako vo všetkých návykových vzťahoch, pokiaľ máte drogu, prežívate eufóriu, ale nakoniec príde čas, keď vám droga prestane pomáhať. Naopak začne vás ničiť, lebo sa stane vaším pánom.

Keď sa vrátia vaše staré pocity bolesti, osamelosti, nepochopenia, sklamania ...prežijete ich ešte intenzívnejšie než predtým, a navyše budete mať pocit, že ich príčinou je váš partner. Potom svoje pocity premietnete do vonkajšieho sveta a budete napádať partnera s brutálnou hrubosťou, alebo vydieraním - podľa vašej povahy – ktorá je súčasťou vašej bolesti. Vaše útoky potom prebudia bolesť aj v partnerovi a on vám útoky vráti aj s úrokmi. V tejto fáze vaše ego ešte nevedome dúfa, že svojimi útokmi prinúti partnera, aby zmenil svoje správanie. Nechápete, že útokmi zakrýva vlastnú bolesť.

Chorobný návyk vzniká z nevedomého odmietania prekonať vlastnú bolesť. Každý návyk sa bolesťou začína a bolesťou sa aj končí. Nech ste už závislí na čomkoľvek - na drogách, jedle, alkohole alebo na druhom človeku - užívate niečo alebo niekoho kvôli tomu, aby ste zamaskovali svoju vlastnú ranu. Preto je v intímnych vzťahoch po opadnutí počiatočnej eufórie toľko bolesti. Intímne vzťahy bolesť nespôsobujú, ale privádzajú na povrch bolesť, ktorú už dávno nosíte vo svojom vnútri a veríte v spasenie v mene lásky.

To je jeden z dôvodov, prečo sa väčšina ľudí snaží uniknúť z prítomného okamihu a hľadá spásu v budúcnosti. Prvá vec, s ktorou sa môžu stretnúť, keď sa sústredia na prítomný okamih, je ich vlastná bolesť; a práve toho sa väčšina ľudí bojí. Keby len vedeli, aké ľahké je sústrediť sa na prítomných okamih a využívať jeho moc, ktorá rozpúšťa minulosť a jej bolesti. Keby len tušili, aké jednoduché je žiť v tejto realite, ktorá rozpúšťa túžbu po závislosti aj falošné predstavy.

Vyhýbať sa partnerským vzťahom v snahe vyhnúť sa bolesti tiež nie je riešením. Bolesť zostáva. Tri neúspešné partnerské vzťahy za tri roky vám prinesú úžitok a prebudenie skôr ako tri roky strávené na pustom ostrove. Ak by ste však naplnili svoju osamelosť intenzívnou prítomnosťou, aj to by vám bolo k úžitku.

Ak chcete vniesť do svojho partnerského vzťahu harmóniu, najskôr prestaňte posudzovať sami seba, potom prestaňte posudzovať svojho partnera. Najúčinnejším katalyzátorom zmeny vo vzťahu je totálne prijímanie partnera. Len čo prestanete partnera posudzovať, okamžite prekročíte hranice svojho "ja" a z vášho vzťahu zmizne obeť aj páchateľ, žalobca i obžalovaný.

Nemôžete zmeniť seba a už vôbec nie svojho partnera. Prinajlepšom môžete vytvoriť priestor pre lásku a transformáciu. V každom okamihu si uvedomujte svoj vnútorný stav. Bolesť sa tak stane palivom pre vnútorný plameň vašej pozornosti, ktorý sa jej pôsobením viac rozhorí. Keď sa hneváte, uvedomujte si svoj hnev, keď žiarlite, máte chuť sa hádať, keď chcete mať za každú cenu pravdu a vaše vnútorné dieťa vyžaduje lásku a pozornosť, uvedomujte si to.

Partnerské vzťahy tu nie sú na to, aby vás urobili šťastnými alebo naplnenými. Ak sa snažíte dosiahnuť spásu prostredníctvom partnerského vzťahu, budete znovu a znovu sklamaní. Keď si však uvedomíte, že zmyslom partnerského vzťahu je urobiť vás vedomými a nie šťastnými, potom vám partnerský vzťah prinesie spásu a vy sa stotožníte s láskou, ktorá sa chce narodiť do tohto sveta.

-

Eckhart Tolle, Moc prítomého okamihu, Nová zem. Preložil Jakub Kríž


Múdrosť na dnes

„Kto chce hýbať svetom, musí pohnúť najskôr sám sebou."

Čítali ste už ?