Pondelok 25. január, meniny má Gejza

Aj úspech má svoje pravidlá

Úspech - slovo naplnené splnenými snami a šťastím. Každý z nás po ňom túži a pri tom pre každého znamená niečo iné. Niekto za ním vidí spoločenské postavenie, iný majetok, ďalší spokojnú rodinu, či schopnosť kráčať za svojím duchovným poslaním. Úspech ale nie je iba naplnenie našich túžob a snov. Je to stav. Jeho navodenie má svoje pravidlá.

Pravidlá úspechu, o ktorých si teraz prečítate, nie sú červeným kobercom, po ktorom vkráčate do magického kráľovstva blaženosti, je to skôr návod, ako sa dopracovať k plneniu svojich túžob. Je pozoruhodné, ako málo ľudí si dáva ako novoročné predsavzatie jednoduchú formulku: tento rok budem šťastný. Určite by stálo za to, zmeniť to. Vychutnajte si tie slová na jazyku. Znejú krásne. TENTO ROK BUDEM ŠŤASTNÝ.  

Definícia

Prvým krokom, ktorý musíte na svojej ceste k úspechu urobiť je, definovať, čo pre vás znamená úspech. Netreba sa držať šablóny, podľa ktorej sa vám niekto snaží nahovoriť, že úspešný je len ten, kto má obrovské hmotné statky, politickú moc, alebo slávu. Pre vás môže byť úspechom založiť si malú materskú školu rodinného typu, výskum rakoviny, alebo len pravidelná návšteva seniorského centra, v ktorom robíte canisterapiu. Alebo tam získate izbičku. Jediné kritérium, ktoré robí váš sen hodnotným je to, že je váš a spôsobí, že váš život bude stáť za to a každý deň dáte šancu sebe a svojim dňom, aby boli šťastné.

Túžba

Druhým krokom k úspechu je túžba. Zrejme si poviete, kto by netúžil byť úspešný a šťastný. Všetci to chceme. To je síce pravda, ale dôležité nie je iba snívať, dôležité je naozaj túžiť po niečom, na čo máte aj predpoklady. Túžba vyžarujúca z hĺbky človeka, je to ochota pohnúť nebom aj zemou preto, aby ste dosiahli to, po čom túžite. Ale musí to mať aspoň minimálny reálny podklad. A iba takáto túžba, síce bez obmedzenia rozumom, logikou, či racionálnym uvažovaním, ale naplnená vašou esenciou, vás môže pohnúť smerom k vášmu úspechu. Od detstva nás niekto presviedča, že by sme mali túžiť iba po veciach racionálnych, ktoré potrebujeme. Spoločnosť sa nás snaží presvedčiť, že chcieť niečo čo nepotrebujeme, niečo čo nie je racionálne, niečo čo nie je "bežné" je nesprávne. A práve toto je dôvod, pre ktorý mnoho ľudí nikdy nedosiahne úspech. Rozdiel medzi potrebou a túžbou je totiž v tom, že potreba vychádza z nedostatku, ale túžba z dostatku. Keď po niečom túžime, tak to už iba rozmnožuje, vylepšuje či dopĺňa to, čo už máme. Majte veľké sny. Potom budete šťastní, aj keď sa naplní iba polovica zo želaného.

Viera

Tretím krokom je, zbaviť sa negatívnych domnienok, spochybňujúcich postojov a strachu. Pokiaľ sa vo vašej hlave pravidelne objavujú slová ako: „Ja by som nikdy nemohol.", „Nezaslúžim si.", „Neviem, čo všetko to obnáša...“, „To, zrejme, bude veľmi ťažké.“, „To určite nie je nič pre mňa“ tak si sami staviate stenu medzi seba a svoj úspech. Pokiaľ ste vy sami presvedčení, že na svojej ceste za úspechom stroskotáte, tak sa to aj stane. Pokiaľ si myslíte, že si nezaslúžite, to po čom túžite, nikdy to nedosiahnete, ak veríte tomu, že máte nárok na všetko blaho, ktoré život ponúka, na každú jednu radosť a šťastnú udalosť, tak si ich do života pritiahnete, prežijete ich veľa a veľa. Otvorte im dvere a hoci aj okná a nechajte svoju fantáziu budovať vzdušné zámky plné radosti . V prvom rade zo svojho slovníka vyhoďte slová „áno, ale", „nemôžem", „nedokážem" a radšej ich nahraďte slovami „áno, to je šanca“, „som pripravená čeliť výzve", „tak toto beriem...“ „Rada to skúsim“, „Skvelá príležitosť“, „Vesmír vie, čo potrebujem“. Rovnako nedovoľte vašim blízkym, aby zhadzovali vaše sny. A aj keď žijeme vo svete bankrotov, fúzií, nezamestnanosti, vo svete neistoty, tak každý z nás sa narodil bez strachu a s dôverou. Každý, kto to bude naozaj chcieť a bude tomu veriť a chopí sa každej šance, môže nájsť šťastie.  

Sebadôvera

Štvrtým krokom na ceste za úspechom je sebadôvera. Sebadôvera je dôležitá v prvom rade na to, aby vás priviedla k vašej pravej, intuíciou a srdcom a nie pravidlami zvolenej ceste. A je nesmierne dôležitá, aj pre to, aby ste na ceste plnej výmoľov a pádov dokázali zotrvať. Sebadôvera vyviera z miesta vo vašej duši "ktoré vie". Disponuje ňou iba ten, kto naozaj pozná a počúva svoje vnútorné ja. Netuší, nemá pocit, nemyslí si, ale vie. Dokonale a jasne. V súzvuku s vesmírom a pamäťou svojich buniek. Na to, aby ste sa mohli vydať smerom k  svojmu úspechu, musíte nájsť vo vrstvách chceného, obávaného, vymysleného, maskovaného a predstieraného ja, seba samého.  Pokiaľ ste vyrovnaný s tým, kto ste a po čom túžite, potom k tomu môžete smelo a s dôverou smerovať.

Cesta

Piatym krokom je nájsť svoju cestu. Sú ľudia, ktorí sa narodia a poznajú svoju úlohu a smerovanie v tomto živote, tí to majú o niečo jednoduchšie. Už v materskej škole vedia, čo je pre nich úspechom a priamo k tomu smerujú. A potom sú takí a je ich väčšina, ktorí svoju cestu musia počas života nájsť. Aj keď by sa podľa počtu hľadačov mohlo zdať, že je to veľmi náročné, opak je pravdou. Stačí, ak budete sledovať, čomu v živote dávate prednosť, aké sú vaše záľuby, čo vám prináša radosť a uspokojenie a hlavne, čo dokáže nadšene rozbúšiť vaše srdce. Čo vám vaše srdce šepká? A čomu ste ochotní uveriť ihneď, bez presviedčania? Pretože hlas srdca vás môže posunúť na cestu, ktorá je menej bezpečná ako tá, po ktorej práve kráčate, ale prinesie vám oveľa viac radosti a pocitu vnútorného uspokojenia - úspechu. A šťastia.

Cieľ

Šiesty krok na ceste je stanovenie presného cieľa. „Stanoviť si cieľ" je slovné spojenie, ktoré sa používa tak často, až je to nepríjemné. Pravdou však je, že je jediným spôsobom, ako sa pohnúť smerom z miesta na ktorom ste, na miesto, na ktorom si prajete byť. Funguje to tak, že musíte nahlas vysloviť svoje priania a túžby a pripojiť aj dátum, do ktorého sa na tom mieste chcete ocitnúť. Váš cieľ je tým, čo vás vedie po vašom vlastnom pódiu k úspechu. Bez jasného cieľa iba v niečo dúfate. S jasným cieľom napĺňate svoju cestu. Kráčate za naplnením túžby. Dôležité je, aby ste správne rozlíšili víziu od cieľa. Chcem byť šťastný, chcem mať milujúceho partnera, šťastnú rodinu, milióny... toto všetko sú iba vízie. Cieľ je konkrétny. Má termín, je špecifický a merateľný. Má jasnú podobu. Zatiaľ čo vízia je v snoch a nemusí sa naplniť do bodky, nemusí byť úplne jasná, vypracovaná do detailov, cieľ je presne ukotvený v realite a dá sa „odfajkovať“ jeho naplnenie. Cieľ pomenúva výsledok, ktorý máme v presný moment dosiahnuť a tým je základným pilierom na ceste k nášmu úspechu.

Príležitosť ako šanca

Siedmy krok je uchopenie príležitosti. Príležitosť je okamžik, v ktorom pred vami stojí možnosť voľby. Je to križovatka, na ktorej ak správne odbočíte, pôjdete po novej ceste. Nič vám ale nenaznačí, ktorá cesta je lepšia. Všetky majú svoju hodnotu, na všetkých nájdete skryté poučenie, ale nie všetky vás zavedú k pocitom úspechu a šťastia. Dôležité je, vedieť príležitosť rozoznať, doslova vyčuchať a to aj vtedy, ak sa pred vami skrýva alebo chce od vás obete. Môže to byť inzerát ponúkajúci prácu, keď vy cítite v zamestnaní nespokojnosť. Reportáž v televízii, ktorá vám ukáže nový svet. Alebo povýšenie v práci, v ktoré ste už prestali dúfať. Či nová láska, keď je váš vzťah už viac zvykom ako potešením. Dôležité je, príležitosť rozpoznať a v prípade, že ste zatiaľ svoj úspech nedosiahli, tak sa za ňou aj vybrať. Napriek ťažkostiam, ktoré taká cesta môže vyžadovať. Úspech nepadá z neba ako pečené holuby. Chce a potrebuje aj našu aktivitu.

Týchto pár krokov, vám pomôže vykročiť po schodisku zvanom úspech. Na týchto schodoch sú  vytesané tri nápisy.

Neviem čo chcem, a tak to nemôžem mať.

Viem čo chcem, a viem, že to všetko môžem mať.

Mám všetko, po čom túžim.

Ten štvrtý znie: Viem čo chcem, napriek tomu to nemám. Ten naznačuje, že si musím ešte raz prečítať všetkých sedem ciest vedúcich k úspechu a šťastiu a zistiť, kde robím chybu.

Posledný nápis je v srdci. Prijímam svoj život s pokorou a teším sa z každého daru. Šťastie je v našom spôsobe prijímania života.

Na svete vždy budú ľudia kritizujúci ma za to, s kým žijem, čo mám oblečené a aký mám účes. V konečnom dôsledku je však dôležité robiť to, vďaka čomu som šťastná. Ja žijem podľa tohto pravidla.

Heidi Klum


Múdrosť na dnes

„Tajomstvo zdravia pre myseľ a telo nie je v smútku za minulosťou, v obavách pred budúcnosťou, alebo v predvídaní ťažkostí, ale je to žiť v prítomnom okamihu múdro a naplno."

Čítali ste už ?