Piatok 4. december, meniny má Barbora, Barbara

Nedajte sa vystrašiť

Ako povedal sekundu pred smrťou starý rabín: „Všetko je inak“, alebo môže byť inak, dodávam po svojich skúsenostiach z desiatok rokov života. Vedci napríklad tvrdia, že Európu vďaka klimatickým podmienkam čaká do budúcnosti katastrofa. Ešte sa nevie, či z hrozného ochladenia a lebo oteplenia. Vraj aj Golfský prúd už robí problémy, z Grónska ho sladkou vodou zásobujú topiace sa ľadovce. Krušné časy čakajú podľa nich aj Ameriku - píše v odbornom časopise Science klimatológ David Battisti zo Seattlu a ekonómka Rosamond Naylorová zo Stanfordskej univerzity. „Ak teploty neprestanú rásť, zostanú trvalo vysoké aj na konci 21. storočia a v mnohých častiach sveta prekonajú doterajšie teplotné maximá, bude zásobovanie potravinami vážne ohrozené,“ povedal Battisti.

„A to sme ešte nezohľadnili zásoby vody, ktoré sa vplyvom vysokých teplôt dostanú pod obrovský tlak,“ citovala ho agentúra AP.

Nemusíme sa teda báť iba globálnej vojny, aj iné globálne nešťastia stoja za dverami. Celkovo na svete sa práve pre „nevhodné“ počasie urodí o polovicu potravín menej a počet obyvateľov sa zdvojnásobí. Európu podľa nich zasiahne ešte ďalšia rana: migrácia z chudobných a najviac „slnkom alebo vodu zničených“ oblastí. (Pekne sa nám živly rozhýbali, aby nám pripomenuli svoju moc). „Hladomor spôsobený klimatickými zmenami povedie k masívnemu sťahovaniu národov. „Sťahovanie“ bude vyzerať inak ako doteraz. „Predtým si ľudia mohli vybrať iné miesto, keď ich z domovov vyhnal hlad. V budúcnosti však už žiadne také miesto nebude. Jedlo budú hľadať stovky miliónov ľudí.“ ,“ vysvetlil americký klimatológ David Battisti. „

Bu –bu –bu strašíme sa naďalej rôznymi výsledkami štúdií renomovaných vedeckých pracovísk s výskumom čohokoľvek nepotrebného. Verím, že každý sa niečím musí živiť, ale akú môže mať pre mňa hodnotu výskum založený na niečom už dávno prekonanom s predpokladom do budúcnosti, ktorý tvoria staré štruktúry myslenia a pole bezpočetného množstva možností, ktoré prináša kvantové fyzika celkom opomínajú. Myslím si, že aj v tomto prípade bude všetko inak. Nevravím o nových technológiách. Upozorňujem skôr na to, že sa nevyvíjajú iba technické zázraky, ale aj naše myslenie, možnosti a schopnosti. Presvedčil ma o tom deň strávený v spoločnosti Henriho Monforta, šamana a „nového človeka“, ktorý nehovorí o katastrofe, ale ukazuje ľuďom novú skúsenosť, možnosť a cestu, ktorú dokáže absolvovať každý. Je to pránická výživa. Nová spiritualita. A z tohto uhla pohľadu je vedecký výskum o klimatických zmenách a hladomore iba bezvýznamným strašením. Henri Monfort a jemu podobní dokázali, že je aj iná cesta. Mne osobne momentálne stačí, že viem a na vlastné telo, ale aj oči som sa presvedčila, že sa netreba obávať katastrof, naše vedomie a nová doba (môžu ju maloverci popierať koľko chcú, ona tu dokázateľne je) dáva jasnú odpoveď. Nebojte sa, nenechajte sa strašiť, ku každému zámku je kľúč. Ešte si veľmi vážim jedlo a čas strávený varením je pre mňa božský, považujem ho za dar a posedenie s priateľmi pri kulinárskych hodoch je už úplná nadstavba rozkoše, som vďačná aj za to, že viem, že raz sa dostanem do stavu, kedy mi rovnakú rozkoš poskytne pránická strava prestretá všade okolo mňa, ale najviac si ju vychutnám na Devíne pod skalou. Všetko má svoj čas, len blaženosť je trvalá ako vraví Henri Monfort, keď zdôrazňuje, že sprievodcom pránickej stravy je trvalá blaženosť, ktorá nahradí v novom svete Jednoty, dualitu: radosť – utrpenie.

P.S.

Ako ste si mohli všimnúť na rozhovore s Petrom Starcom na našej stránke, s jedným pochopením prichádzajú ďalšie. S jedným chápajúcim človekom prichádza ďalší. Nestrašme sa, všetko je inak...ako vraví starý múdry rabín.

--- 

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Ľudia nie sú horší než boli. Iba spravodajstvo o ich činoch je dôkladnejšie."

Čítali ste už ?