Štvrtok 14. november, meniny má Irma

Aký bude 2015?

Taký, aký si ho spravíme. Ostatné roky sa veľa diskutuje medzi „zasvätenými“ o tom, že máme šancu zmeniť svet a neviesť ho už od potopy k potope.

Osobne sa snažím veriť tomu, že svet modelovaný kristovou energiou rovnakej lásky k sebe ako k blížnym je hodný nasledovania, mýli ma však jediné - priveľa krvilačnosti v súčasnosti. Ľudia si idú po krku kvôli hocičomu, či už v rodine, v práci, v rámci národov, či celej planéty. Rozvodovosť narastá, rovnako rýchlo ako naše ego. Konkurencia je veľká a morálka nízka. Keď si prečítate diskusie pod ktorýmkoľvek politicko-spoločenským článkom zamriete od hnusu. Zväčša sú to iba nadávky vyznávačom inej ideológie a potom sa čudujeme, že vojny sa po celom svete rozrastajú rýchlejšie ako huby po daždi. Vnucovať iným svoje názory sa stalo bežným zvykom.

Keď to nezmeníme osobnou angažovanosťou – to neznamená pridať sa na stranu tých, či oných, alebo odsúdiť „blbcov“, či snáď sa naštvať na tých, ktorí neuznávajú náš správny názor, znamená to – angažovať sa prácou na okresaní vlastnej dôležitosti – nemusí sa všetko uberať k bezbolestnej budúcnosti. Dôležité je nereptať, treba prijať, že vesmír je v každom okamihu dokonalý, ale k tej dokonalosti plnej negativity alebo pozitivity pridávame aj my osobne svoj dielik. V každom okamihu. Keď sa hnevám na politika, kričím na deti, nevážim si suseda, v práci  nespolupracujem, aby bolo jasné, kto je lepší, zbytočne budem večer snívať o mieri pre všetkých, či o pokojnej budúcnosti. Svoj diel na tej nepokojnej som už vpísal do „budúcich udalostí“.

Teoreticky je nám mnohým jasné, že chceme svetlo, šťastie, lásku, slobodu, mier, spoluprácu, ale v praxi robíme všetko pre to, aby ten čas nenastal. Skúste si v tomto roku denne skontrolovať koľko ste vypustili do sveta spokojnosti a koľko nespokojnosti a bude vám jasné, či ste skutočný mierotvorca.

Biblické zjavenie sa začína Starým Zákonom, plným drsnej prísnosti. Princíp, v ktorom sa zachvieva Starý Zákon je princípom spravodlivosti. Spravodlivosti tvrdej a nekompromisnej.

Kristom prinesený Nový Zákon je Zákonom Lásky. Zákonom Lásky a úcty k blížnemu. Napokon sa však Biblia končí spisom Apokalypsa, ktorý je akoby opätovným návratom onej drsnej a prísnej starozákonnej spravodlivosti. Raj nenastal, lebo sme neboli schopní, každý vo svojom osobnom živote vytvoriť raj. Šancu však máme neustále. Stačí si vždy znova spomenúť na slová – miluj seba samého ako svojho blížneho. Tak málo stačí, aby na svete nastal raj. Tak to skúsme, priatelia! Nepremárnime túto šancu.

Z astrologického hľadiska bude rok 2015 naplnený potrebou veľkej zodpovednosti. Úlohy, ktoré prijmeme treba dotiahnuť dokonca, nájsť spôsob ako ich zvládnuť, hoci nebudú ľahké. Treba presne odhadnúť svoje sily a nepúšťať sa do vecí, na ktoré nemáme.  Už dávno neplatia slová z kníh ako Secret, alebo Pros a dostaneš. To boli vychytávky minulej sezóny. Dnes bude každému „darčeku z neba“ predchádzať zodpovednosť a pochopenie. Budeme sa musieť viac ako inokedy naučiť rozoznávať ľudí okolo seba a tých, ktorí majú správanie parazitov nemilosrdne odstaviť. Parazitovať už nebude možné. (A nečinne čakať na zázrak tiež nie!) Aj oni sa budú musieť naučiť tvoriť a nie iba očakávať, že kde tu budú paberkovať na účet druhých. Náš život sa bude ešte viac vyvíjať v súlade so svetovým dianím. Tu sa nám ešte viac bude vracať do života to, na čo zameriame pozornosť. Od toho sa bude odvíjať naša pokora, spokojnosť, láskavosť, alebo náš strach, nepokoj a skleslosť.

Mimoriadne dôležitá bude aj naša schopnosť komunikácie, nepôjde ani tak o slová ako o tón, energiu, zámer. O túžbu pochopiť, čo ten druhý hovorí, hľadať súlad, rozvíjať myšlienku a tvorivo pristupovať k názorom druhých. Svet nie je čiernobiely, v tisíckach farieb a ich odtieňov môže nastať zhoda. Áno a Nie sú drsní bojovníci. Nie vždy vedú k pochopeniu. Ak vieme aspoň sčasti pochopiť aj „nepriateľa“, potom sme na ceste k tomu, prijať ho a nie zničiť ho. Cítite, aký rozdiel je v energii týchto dvoch slov. Prijať, zničiť. Skúste si to zopakovať.

Bez pokuty sa neobíde už ani jedno naše tvrdohlavé nepochopenie. Hranice, ktoré si kladieme obmedzujú predovšetkým nás. To si treba uvedomiť. Tvorivosť sa bude musieť dostať do všetkého, tá bude mať tento rok zelenú. Jasne, že sa človek len tak nezmení, ani zo strachu, ale dobré je vedieť do čoho ideme. Každá lož, každý podvod, škaredé tajomstvá budú mať tento rok tendenciu vyplávať na povrch práve v tom najnevhodnejšom čase. Mnohým prinesie tento rok rozchody a pád až na dno. Ak to pridá ich depresii ešte väčšiu hĺbku, dlho sa nespamätajú. Ak ten proces prijmú, budú môcť čoskoro vstať a vzlietnuť ako bájny Fénix, s novým pochopením, o ktoré ich už nikto nebude môcť prebrať.

Erika Vincoureková


Múdrosť na dnes

„Kto z hrdosti neprizná chyby, nemá hrdosť."

Čítali ste už ?